متن سربرگ خود را وارد کنید

بطور کلی کشور حدود 15 میلیون متر مکعب چوب در سال نیاز دارد که برای تامین نیاز داخلی کشور متاسفانه سالانه اقدام به قطع درختان جنگل در سطح بسیار وسیع و تخریب جنگلها می‌شود که باعث آسیب جبران‌ناپذیر از قبیل خشکسالی به محیط زیست گردیده و زندگی نسل حاضر و نسلهای آینده را به مخاطره می‌اندازد. از طرفی هم با توجه به عدم تامین چوب مورد نیاز در داخل کشور نیازمند واردات چوب با قیمتهای بسیار گزاف هستیم که باعث خروج ارز و از بین رفتن اشتغال در این صنعت می‌گردد.

راه حل مناسبی که برای برای این معضل می‌توان معرفی کرد، کاشت گونه درختان مصرفی است. از جمله درختان مصرفی می‌توان به درخت پائولونیا اشاره نمود که درختی سریع الرشد و دارای سودآوری بسیار بالاست. با کشت درخت پائولونیا می‌توان تا حدود زیادی نیاز چوب کشور را تامین نموده و در صورت مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب و رعایت کلیه نکات علمی و حمایت بخش دولتی در آینده‌ای نه چندان دور، صادرات چوب و ارزآوری را برای کشور هدفگذاری نمود.

پائولونیا درختی با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول۳۰ سانتی‌متر و عرض تا ۲۰ سانتی‌متر و قلبی شکل می باشد. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است. پائولونیا از درختان بسیار مناسب برای توسعه فضای سبز شهر و روستا و جنگل‌کاری سریع است. از ویژگیهای اصلی درخت پائولونیا می‌توان به مقاومت در برابر خاکهای گچی و آهکی، مقاومت در برابر کم آبی تا 200 میلی متر در سال، مقاومت به هوای مناطق صنعتی و دود و همچنین مقاومت به خاکهای با زهکش بد و شوری و تغیرات PH خاک اشاره نمود. این درخت رشد بسیار بالایی داشته و  بین 7/0 تا 1 متر مکعب در طول 5 سال چوبدهی دارد و با توجه به قیمت چوب، درآمدزایی بسیار بالایی خواهد داشت. در برابر گرما و سرما مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داده و دمای منفی 30 درجه تا مثبت 50 درجه را تحمل می‌کند. در برابر رطوبت و آتش نیز مقاوم بوده و به اصطلاح دیرسوز است. با توجه به اقلیم منطقه حداکثر تا 12 متر قابلیت رشد طولی دارد. ریسک سرمایه‌گذاری بسیار کمی دارد و در مقایسه با درختان میوه، آفات کمتر و هزینه‌ نیروی انسانی بسیار پایین‌تری دارد. همچنین این درخت جاذب گرد و خاک و دود بوده و در شهرهای بزرگ و صنعتی می‌توان با کاشت آن به عنوان کاهنده آلاینده‌ها بهره برد. این درخت هیچ گونه تداخلی با سایر اقلام کشاورزی ندارد و می‌توان به طور همزمان در زمین خود این درخت را با انواع صیفی جات، کلزا، گندم، جو، ذرت، چای و غیره کشت کرد. به این خاصیت درخت پائولونیا خاصیت کشت تلفیقی گفته می‌شود و این کاشت تلفیقی بسیار سود آور خواهد بود . معمولا این درخت خاص، از سال پنجم قابل برداشت می‌باشد ولی از سال دوم به بعد از شاخ و برگ آن به عنوان علوفه می‌توان کسب درآمد کرد. این درخت از لحاظ ظاهری بسیار زیبا بوده و سه ماه در سال گلدهی دارد. گل های این درخت شهدزا بوده و عسل بسیار مرغوبی از آن بدست خواهد آمد که سوددهی خوبی نیز دارد .علاوه بر این، برگ و گل این درخت خاصیت دارویی داشته و در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از برگ این درخت، خاک برگ بسیار با کیفیتی نیز استحصال می گردد. تا 8 مرتبه می توان از تنه درخت چوب برداشت کرد. بعد از اولین برش، زمان برداشتها ی بعدی به دلیل تنه و ریشه قویتر، کوتاهتر می‌شود.

عده ای بر این باورند که درخت پائولونیا مهاجم است که لازم است در این زمینه توضیحاتی ارائه گردد. گونه مزاحم به درختی اطلاق می‌گردد که با رشد سریع خود اجازه رشد و نمو به گیاهان دیگر را نمی‌دهد و با سرعت به گونه غالب آن اقلیم تبدیل می‌شود. برخی معتقدند که درخت پائولونیا با رشد سریع خود آب و مواد معدنی را از سایر گیاهان گرفته و آنها را نابود می‌کند که باید گفت ریشه‌های این درخت بصورت عمقی رشد می‌کنند و با رشد سایر گیاهان که اکثرا ریشه‌های سطحی دارند تداخلی نداشته و حتی به راحتی می‌توان همزمان با کشت درخت پائولونیا کشت تلفیقی انجام داد. همچنین طبق آمار در حال حاضر 80 کشور دنیا  از جمله آمریکا، آلمان و روسیه مشغول به کشت این درخت هستند و قطعا آن کشورها نیز به محیط زیست خود اهمیت زیادی می‌دهند و در صورت مهاجم بودن این نوع درخت به کشت آن روی نمی‌آوردند. با این حال، برای احتیاط بیشتر از گونه عقیم شده آن برای کشت استفاده می‌گردد.

چوب این درخت بسیار با کیفیت و توانایی رقابت بسیار بالا با چوبهای تجاری از جمله چوب روس را داراست. بسیار محکم و در عین حال سبک بوده و از وزن مخصوص کمتری نسبت به سایر چوبها برخوردار است.  راست تار، محکم و روشن است. در مجاورت هوای آزاد به راحتی خشک می‌شود. این چوب خاصیت ضد آتش گرفتن دارد به همین دلیل با سوزاندن در کوره و تهیه ذغال، ذغالی بسیار با دوام تولید می‌کند. چوب پائولونیا در مقابل پوسیدگی مقاوم بوده و به راحتی شکننده نیست. بطور کلی خصوصیات کیفی این چوب سبب استفاده گسترده از آن در بسیاری از محصولات گردیده است از جمله: صنایع نظامی، ورزشی، مبلمان، روکش چوبی، تزیینات ساختمانی، مدلهای هواپیما، عایق‌های حرارتی و الکتریکی، کاغذ و غیره. همچنین به دلیل خاصیت تشدید، چوب این درخت در ساخت آلات موسیقی استفاده می شود.

با توجه به تمامی موارد فوق الذکر، شرکت گنجینه کشت آریا نیز در راستای کمک به صنعت تولید چوب کشور اقدام به کاشت درخت پائولونیا هیبرید نموده و با استفاده از کارشناسان مجرب و سیستم نوین آبیاری سعی در بهبود کیفیت تولید چوب این نوع درخت و همچنین محصولات جانبی این کالای با ارزش دارد.

گالری تصویر
محصولات